KediScottish Straight kategorisinde 6 ilan bulundu.
  • Görünüm

Scottish Straight Özellikleri

Sevecen ve uysal kişilikleri ile bilinen Scottish Straight kediler, farklı ev ortamlarına sağladıkları uyum nedeniyle her türlü aile için uygundurlar. İster yalnız yaşayan bekâr, ister kalabalık bir aile olun, Scottish Straight’lar sessizliğe ve kalabalık ev ortamlarına karşı son derece uyumlu canlılardır.

Sahiplerine karşı sadık olan Scottish Straight’lar, ilgiden hoşlanırlar ve kucağa gelmekten de hiç geri durmazlar. Bu bakımdan onlarla vakit geçirmesi oldukça keyifli ve huzur doludur. Eğer bir şey dikkatlerini çekerse de, bu defa neler olup bittiğini tam olarak anlayabilmeleri için kulaklarını dikerler ve sese odaklanırlar. Gözleriyle de dikkatini çeken nesneleri tarar ve takip ederler. Saldırgan ve aşırı enerjik bir yapıları olmasalar da fiziksel aktiviteye bağlı oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Sahipleri ile tut-getir oyunlarını oynamaya ise bayılırlar.

Scottish Straight’lar bir köşeye sinip uyumaktan da çok keyif alırlar. Bununla birlikte eğlenceli karakterlerdir. Hem ev içerisinde çocuklarla hem de uygun bir şekilde tanıştırıldıkları takdirde diğer evcil hayvanlarla da son derece iyi bir şekilde anlaşır ve geçinirler. Sosyal karaktere sahiptirler. Dolayısıyla ev ortamına da kolayca adapte olan Scottish Straight’lar iyi birer evcil kedi olabilirler.

Sahiplerine karşı sadakati ve yüksek zekâ seviyeleriyle bilinen Scottish Straight kediler meraklılığı, özgüvenleri ve girişkenliğiyle de ön plana çıkarlar. Utangaç bir mizaca sahip olmayan Scottish Straight’lar ev içerisinde dolaşmayı, dikkatini çeken nesneleri gözleriyle taramayı ve sahiplerini bir odadan diğer odaya takip etmeyi sürdürürler.

Scottish Fold ile aynı kökene sahip olan Scottish Straight kedileri onlardan ayıran tek fark kulaklarıdır. Fold cinsi kedilerin kulakları başlarına doğru uzanırken, Scottish Straight’ların kulakları orta büyüklükte ve daha dik bir yapıya sahiptir. Bu da onlara daha asil bir görünüm kazandırır.

Tipik olarak 3 ila 6 kilogram arasında olan Scottish Straight kediler fazla yoğun olmayan bir kemik kütlesine sahip olup orta boy kedidirler. Genellikle yuvarlak bir gövdeye ve yuvarlak bir yüze sahiptirler. Yuvarlak ve geniş aralıklı gözleri, yuvarlak kafa ve düz dik kulakları ile birleştiğinde ortaya harikulade sevimli bir görünüm çıkmaktadır. Bacakları kısa ve kürk desenleri çoğunlukla Tekir benzeridir.

Scottish Straight Tarih

Scottish Straight kediler Scottish Fold’lar ile aynı ırk grubuna aittirler. Her iki cinsin de tüyleri uzun ve kısa olmak üzere farklılık gösterir. Bununla beraber renk ve kürk desenleri de birbirinden farklıdır. Bir diğer fark kulakları olup, Scottish Straight’ların kulakları Fold cinsi kedilere kıyasla daha düz ve daha diktir.

Bu farklılıkların altında elbette bir neden yatıyor olmalıydı. Scottish Straight cinsi kedileri, aynı ırk grubuna mensup olan Scottish Fold’ların izine rastlanıldığı bir ahır kedisi olan Susie’ye kadar takip etmek doğru olur. İskoç çoban William Ross, 1961 yılında Susie’yi bir çiftlikte görmüş ve katlı kulakları ile bir hayli ilgisini çekmişti. Ross bunun üzerine çiftlik sahibine Susie’nin yavru kedilerinden birine sahip olup olamayacağını sordu. Çiftlik sahibi ise Ross’un bu teklifini geri çevirmeyip ona yavru bir dişi kedi vermişti.

Ross daha sonra kulağı katlı bu sevimli kediyi Tekir ile birlikte yetiştirip daha sonra beyaz bir British Shorthair ile çiftleştirdi. Bu çiftleşme, Scottish Fold’ların da temelini oluşturan katlanmış kulaklı beş kedinin doğumuyla sonuçlandı. Diğer birkaç kedi ise normal kulaklarla doğdular ve böylece Scottish Fold’lardan ayrışarak yeni bir kedi cinsi olan Scottish Straigt ile tanımlandılar.

Scottish Straight cinsi kedilerin devamlılığını sağlamak ve genetik çeşitliliği teşvik etmek için kulakları katlanmamış olan Amerikan veya British kedileri ile çiftleştirmek doğru olacaktı. Ancak yakın senelerde, Scottish Fold cinsi kediler de çiftleşme için kabul edilmiş ve Scottish Straight kedilerin üremesinde artışa geçilmişti. Söz konusu çiftleşmelerden doğan yavruların yarısı katlanmış kulaklara (Scottish Fold) ve yarısı düz kulaklara (Scottish Straight) sahipti.

Takvimler 1970’li yılları gösterdiğinde Scottish Straight’lar Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiler ve burada Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi büyük dernekler tarafından tanındılar.

Ardından artan çiftleşme ve beraberinde doğum ile birlikte doğan her yeni Scottish Straight cinsi kediler sevimli birer evcil hayvana dönüşmüş ve pek çok kedi meraklılarının da ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Fiziksel Özellikler

Vücut

Scottish Straight cinsi kediler genel olarak yuvarlak bir görünüme sahiptirler. Sağlıklı bir Scottish Straight kedisi tipik olarak 3 ila 6 kilogram ağırlığında olabilir. Aşırı yoğun bir kemik kütlesine ve iskelet yapısına sahip değillerdir. Genel olarak Tekir ile benzer bir vücut görünümü olup, tüyleri kısa-uzun, renkleri ve kürk desenleri ise değişkenlik gösterir.

Kafa

Orta büyüklükte ve çok da fazla yoğun olmayan kemik yapılarıyla genellikle yuvarlak bir gövde yapısına sahip olan Scottish Straight’ların kafaları da aynı oranda yuvarlaktır ve bu da onları gerçekten çok fazla sevimli kılar. Bu sevimli görünümlerinin ortaya çıkmasında, kafa yapılarıyla müthiş bir uyum içerisinde olan yuvarlak gözleri ve düz kulaklarının da payı oldukça fazladır.

Kulaklar

Scottish Straight’ları aynı ırktan olan Scottish Fold cinsi kedilerden ayıran en belirgin fark kulaklarıdır. Scottish Straight’ların kulakları Fold’lara kıyasla daha düz ve daha diktir. Fold’ların kulakları ise başlarına doğru öne eğik ve katlı bir görünüm ile Scottish Straight’lardan keskin bir şekilde ayrılırlar. Scottish Straight cinsi kedilerin düz ve dik olan kulakları onlara mükemmel bir ses hassasiyeti katar. Ev içerisinde neler olup bittiğini anlamak için her daim kulakları seslere karşı dik konumdadır.

Gözler

Yuvarlak yapıdaki gözleri onları bir hayli sevimli kılar. Scottish Straight’ların gözleri yuvarlak ve kafalarıyla uyumlu bir yapıdadır. Bu muhteşem uyum onlara hoş bir görünüm kazandırır. Göz renkleri yaygın olarak bakır renkte olmasına rağmen her göz renginde de görülebilirler.

Bacaklar ve Ayaklar

Diğer tüm kediler gibi orta boy ve çok fazla kalın olmayan bacak yapısına sahiptirler. Tüy yoğunluğu bacaklarda da görülür. Renk ve desenler gövde ile uyumludur ve desenler ön ve arka bacakta görülebilir. Patileri yuvarlak, önde 5 arkada 4 parmaklara sahiptirler.

Kuyruk

Scottish Straight’ların kuyrukları orta boy gövdelerine oranla ne kısa ne de uzundur. Tabanda geniş ve kalın olan kuyrukları uçlara doğru hafifçe incelerek sivrilir. Tüy ve desen yoğunluğu gövdeyi takip ederek kuyruk sonuna kadar devam eder. Kuyruk formları çoğunlukla yatay ve diktir.

Tüy

Scottish Straight’lar da tıpkı Scottish Fold cinsi kediler gibi uzun veya kısa tüylü olabilirler. Tüy yoğunluğu fazladır ve haftalık düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüy renkleri sarı, beyaz, gümüş gri ve tekir renklerde görülebilir. Kürk desenleri de tüm gövdede olduğu gibi kafa ve bacaklarda da yoğun olarak görülür.

Scottish Straight Eğitim

Scottish Straight’lar sevecen ve uysal mizaçlarıyla her eve gayet iyi bir şekilde uyum sağlarlar. Bu da onları evlerinde yanına bir dost arayanlar için tercih edilir kılmaktadır. Yalnızca bu özellikleriyle de değil tabii ki. Scottish Straight’lar sahiplerine karşı son derece sadıktırlar. Üstelik zekâ seviyeleri de yüksek kedilerdir. Bu sayede sahiplerinden gelen tüm komutları da kolay bir şekilde algılar ve büyük bir keyifle yerine getirirler. Özellikle de tut-getir oyunlarına bayılırlar.

Elbette eğitimlerini kolay bir şekilde tamamlamada önemli olan onların yaşlarıdır. Henüz yavruyken sahiplenilen kediler çok daha çabuk eğitilebiliyorlar. Dolayısıyla henüz yavruyken sahipleneceğiniz bir Scottish Straight cinsi kediye kolayca tuvalet eğitimi verebilir, tırnak kesimitüylerinin bakımı ve dişlerinin fırçalanması gibi süreçleri de stres yaşamadan yerine getirebilirsiniz.

Scottish Straight Sağlık

Çoğu kedi ırklarında kalıtsal olarak bazı sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu nedenle bazı ırklar sağlık koşullarına karşı daha duyarlıdır. Diğer tüm kedilerde olduğu gibi Scottish Straight cinsi kedilerde de bir takım sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlardan en önemlisi kıkırdak ve kemik gelişimini önemli ölçüde etkileyecek olan Osteokondrodisplazi hastalığıdır. Bu, Scottish cinsi kedilerin gen yapılarındaki bir mutasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte, kedilerde en sık görülen kalıtsal hastalık olan Polikistik Böbrek Hastalığı da Scottish Straight cinsi kedilerde görülebilmektedir. Bu hastalık onlarda böbrek yetmezliğine yol açabilecek sıvı dolu kitlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Scottish Straight Ev Yaşamına Uygun Mudur?

Dik kulak yapısıyla asi bir görünüm kazanan Scottish Straightler, ev için ideal bir arkadaştır.

  • Apartman yaşamına uygunluğu
  • Acemi sahiplerle dostluğu
  • Sıcak ve soğuk havaya uyumu
  • Çocuklarla iletişim kalitesi
  • Yabancılara yakın olması
  • Kolay eğitimi ve
  • Sürekli oyun isteğiyle eğlenceli olan ırk, kedi almak isteyenlere tavsiye edilir.

Kişilikleri ve görünüşleriyle farklı olan kedi ırkları hakkında en doğru bakım önerileri konusunda uzman profesyonel veteriner hekimler tarafından verilebilir. Ev yaşamına kolay uyum sağlayan Scottish Straight kedi ırkı en ideal evcil kediler arasında gösterilebilir.

Scottish Straight Fiyatları

2022 güncel Scottish Straight Fiyatları 2.000 lira ile 12.000 lira arasında değişmektedir . Bu değişimlerin sebebi renk ve secere durumuna bağlıdır .

Scottish Straight Hangi Cinsle Eşleşir ? 

Scottish Straight Cinsi Kediler kalıtsal bir rahatsızlığa sahip olmadıkları için her cins kedi ile eşleşebilir ancak ırk özellikleri bozulabilir ırk özellikleri bozulmadan kendi cinsi yanısıra Scottish Fold ve British Shorthair cinsleri ile eşleşebilir ve çok güzel yavrulara sahip olabilirsiniz . Güzelmi güzel kibarmı şirin yavrular için Patiilan.com u ziyaret edebilirsiniz .

https://patinolsun.com/