Toy Poodle Irk Özellikleri

Toy Poodle diğer köpeklere göre daha kaliteli bir kürke ve zekaya sahip olmasının yanında ilk görüşte kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüye sahip. Poodle cinsinin en küçük üyeleri olan Toy Poodle oyuncak boylarında kıvırcık tüy yapısı ile çok ön planda sosyal bir cins. Standart ve minyatür türleri kadar uzun buruna sahip olmasalar da diğer oyuncak ırklar arasında uzun burunları hemen fark ediliyor. Uzun burunlarının görüntüsünü engellemek için bazı toy Poodle sahipleri burunlarını sağ ve sol yanındaki tüyleri tıraş etmiyorlar. Cins uzun bacak yapısına sahip olduğundan oyuncak türünde de boyutlarına nazaran uzun bacakları ile atletik bir görünümü ile dikkat çekiyor.

Toy Poodle Cinsinde Karakter Yapısı ve Davranış 

Zeki bir ırka mensup olan Poodle cinsi yeni insanlara karşı dengeli bir tutuma sahip. Karşı taraftan aksi bir durum görmediği sürece örneğin oyuncağını alma, yemeğine müdahale ya da sahibine karşı sert bir tavır olmadığı sürece tanışmaya eğilimi yüksek meraklı bir cins olarak bilinir. Diğer köpeklere ve evcil hayvanlara agresif bir tavır sergilemeyen bu cins zaman zaman havlamaları ile karşılaşılabilir. Temel eğitim verilmediği takdirde şımarmaya açık ve kendi bildiğini okumayı seven bir köpek cinsi olan Poodle cinside eğitimi kolay bir tür olduğundan ev girmesi ile eğitime başlaması şarttır. Atletik bir fiziğe sahip olan Toy Poodle oyuncak boyutlardaki diğer köpeklerin aksine hareket etmeyi çok sever ve sürekli bir oyun oynama isteğine sahiptir. Bu sebepten mutlaka günlük köpeğe zaman ayrılıp üzerindeki bu enerji alınmalı. Bu şekilde sakin bir yapıda kalacaktır.

Şirinmi Şirin Toy Poodle'ların Yapısal Durumu

Toy Poodle diğer oyuncak ırkların aksine uzun bacakları ile atletik bir görünüme sahiptir. Amerikan ve diğer ülke köpek kulüplerinde üç boy olarak kabul edilse de FCI tarafından dördüncü boy olan medium boyutu da kabul görmüştür. Uzun bacakları yürürken yaylanarak yürüyor hissi verir. Bunun yanında uzun bacakları köpeğe zarif bir görüntü de vermektedir. Özellikle bu görüntü yetişkin olanlarda daha kolay fark edilir. Yoğun bir tüy yapısına sahip olan kürkü yapısı itibari ile tüy dökümü konusunda bir numara olarak anılır. Yüz hatlarını istenen ifadeye göre tıraş edilirken yaz aylarında köpeği rahatlatmak amacı ile gövde tüyleri farklı modellerde kesilmektedir.

Minyatür boyutu 28-45 cm

Standart boyutu 45-60 cm

Toy Poodle boyutu

Boy: 24-28 cm

Ağırlık: 1,8- 2,8 kilo

Ömür: 12-18 yıl

 

Toy Poodle Cinsinin Yaygın ve En Nadir Renkleri 

Toy Poodle birbirinden farklı renk ve renk kombinasyonları olan bir cinstir. Sıklıkla karşılaşılabilecek renkleri:

• Kayısı (koyu turuncu)

• Siyah

• Mavi (metalimsi bir renk)

• Kahverengi

• Krem

• Gri

• Gümüş

• Gümüş-bej

• Beyaz

• Siyah-beyaz

Bu renklerin yanında cinsin nadir bulunan rengi kırmızı diye tabir edilen kayısı renginden üretilmiş koyu bir renktir. Tam olarak koyu turuncu ile kahverengi arasında olan bu renk az rastlandığından ve çok talep gördüğünden cinsin en pahalı rengidir.

Apartman Dairesinde Bakılabilecek En İdeal Cinslerden biri:  Toy Poodle 

Ailenin en küçük boyu olan Toy Poodle boyutları sayesinde evde bakıma uygun bir cinstir. Boyutlarının yanında aile ile sıkı bir bağ kuran bu cins ideal aile köpeği olarak bilinir. Çocuklarla uyumlu olan cinsin en küçük boyu olan Toy Poodle yavruluk döneminde küçük çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdır. Tuvalet ihtiyacını eğitimle kolayca öğrenerek tuvalet pedini kullanabilir. Küçük türlerin aksine çok hareketli bir cins olan Toy Poodle evde yalnız bırakıldığında strese girerek psikolojik sorunlar yaşayabilir. O sebepten evde uzun süre yalnız bırakılmamalı ya da onunla evde beraber vakit geçireceği biri ile evde bırakılmalıdır.

Toy Poodle'ın Dünyaca Ünlü Kürkünün Özellikleri 

Cinsin tüyleri tüy gibi ince yapılı değil saç gibi sık ve daha kalın olduğundan hipoalerjenik bir yapıya sahiptir. Bu durumda çocuğunda ya da kendisinde tüye karşı alerjisi olan insanların Toy Poodle tercih etmesinde önemli bir sebep. Tercih edilmesinde bir büyük etkende tüy dökmeme konusunda köpek ırkları içinde bir numara olmasıdır. Köpeğin özellikle baş ve boyun kısmı günlük olarak fırçalanmalı ve rutin tüy bakımı aksatılmamalı. Bu şekilde tüy dökümü minimum düzeyde kalacaktır. Diğer boylarına göre Toy Poodle yumuşak, dalgalı bir kürke sahiptir. Köpeğin yaşı ilerledikçe tüyleri kıvrılır ve daha kalın bir görünüm alır. Toy Poodle yavruluk kürkünden yetişkin kürküne geçişi 18 ayda tamamlanır.1,5 yaşına gelen köpek tamamen yetişkin tüylerine kavuşur.

Toy Poodle'ın Diğer Poodle Türlerinden Daha Değerli Kılan Detaylar 

Toy Poodle cinsi eğitime çok açık olan dünyanın en zeki ikinci ırkı olması ve köpeklerde en çok şikayet edilen tüy sorunu konusunda oldukça iyi bir referansının olması çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir kaçı. Bu oyuncak ırkların eğitime açık olması ve zeki olmaları son derece önemlidir. Çünkü evde yaşayacak köpek kurallar dahilinde hareket etmek zorundadır. Köpeğe verilen alanda vakit geçirme, gereksiz havlamalar, tuvalet ihtiyacı gibi konuların her biri için eğitim gerekli olacağından köpeğin eğitime karşı olan adaptasyonu önem arz eder. Toy Poodle cinsi zeki ve eğitime açık bir cins olduğundan temel itaat eğitimini kola bir şekilde öğrenir. Bunların yanında köpeklerde ve genel olarak tüylü ev hayvanlarında tüy dökme ciddi bir problemdir. Evde küçük çocuğu olanlar için tüy dökme sorunu en önemli konulardan biridir. Tüy yapısı sebebi ile Toy Poodle cinsinin günlük ve aylık tüy bakımları yapıldığı takdirde en az tüy döken köpek ırkıdır. 

Toy Poodle'ın Diğer Köpek Irkları İle Çifleştirilmesinin Sebebi

Bünyesinde köpek sahiplenecek insanların aradığıo birçok iyi özelliği toplaması sebebi ile çok sevilen köpek ırklarının bir kısmı Poodle cinsinin farklı boyutları ile çiftleştirilir. Bu özelliklerden bazıları tüy dökme, en zeki ikinci ırk oluşu ve kürkünün hipoalerjenik olmasıdır. Hipoalerjenik bir tür yapısına sahip olması tüye karşı alerjisi olan insanların evinde bakabileceği anlamını taşır.

Labrador, Golden Retriever, Cocker Spaniel, Cavalier King Charles, Terrier Maltese gibi çok sevilen türlerin kendine göre problemleri vardır. Bu tip köpekler Poodle türleri ile çiftleştirilerek hibrit ırklar üretilir. Poodle ırkı fiziksel ve karakteristik özelliklerini dominant olarak yavrularına taşıma özelliğine sahiptir. Çapraz eşleşmeler ile oluşan hibrit ırklar hem Poodle ırkının iyi yönlerini taşır hem de sevilen köpek cinslerinin fiziksel görünümlerini bünyesinde toplar. Maltipoo, Goldendoodle, Labrador doodle bu hibrit cinslerden birkaçı.

Toy Poodle Sahipleneceklerin Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer köpeğinize eve girdiği andan itibaren temel eğitimini vermezseniz dominant bir yapıya sahip olan Toy Poodle ailenin alfası olmayı deneyecektir.

• Diğer oyuncak ırkların aksine oyuncu bir yapıya sahip olan bu cins ilgi bekleyen gün içinde egzersiz ihtiyacı duyan bir ırktır.

• Zeki bir ırk olduğundan temel itaat eğitimi şarttır. Aksi takdirde çeşitli davranış problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

• Tüyleri özel olarak rutin bakım gerektirir. 

• 5-6 saatten fazla evde yalnız bırakılması stres kaynaklı davranışsal sorunlara yol açar.

Toy Poodle Cinsinin Tarihi ve Dünyaya Yayılışı

Dönemin en popüler cinsi olan Poodle'ların başlangıç hikayesinin nasıl bu kadar vazgeçilmez olduklarına bakalım. Poodle cinsinin ilk üretim yeri Almanya olsa da Toy Poodle türünün üretilmesi Fransa’da başlamıştır. İsmini uzun bacaklarının avantajı ile suda sıçrama yeteneğine atıfta bulunularak su birikintisi anlamına gelen pudelden türetilmiştir. Uzun bacakları suda kolay hareket edebilme kabiliyeti sağladığından Fransa'da ördek avında oldukça başarılı bulunmuş ve “chien canard” ismi ile tanınmıştır. Standart boyları bekçi köpeği, askeri hizmetler, vagon çekme, rehber köpek ve bir sirk oyuncusu olarak birçok görevde kullanılmıştır. Rahat yüzebilmesi için kürkü traş edilmiş ve göğüs kısmı yüzmesine yardımcı olması amacı ile tüylü bırakılmıştır. Bu tüy kesimi Fransız kadınların ilgisini çekmiş ve bu tüy kesimi ile Fransız sokaklarında boy göstermeye başlamış. Fransız aristokrasisi tarafından da tercih edildikten sonra Fransa'nın ulusal köpeği olmuştur. 19. yüzyılın sonlarında, oyuncak boylarının üretimi yapılarak Toy Poodle gösteri köpekleri ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Toy Poodle'ın popülaritesi 1920'lerin sonunda azalmış olsa da, oyuncak boyların çok tercih edildiği günümüzde popülaritesini hızla geri kazanmıştır.

https://patinolsun.com/