Köpeklerde Hamilelik Emzirme ve sütü arttırmanın yolları

Köpeklerde Hamilelik Emzirme ve sütü arttırmanın yolları

Hamilelik ve emzirme hem köpek hem de sahibi için önemli evrelerdir.

Köpeklerde hamilelik ve emzirme, dişi köpeklerin hayatındaki en önemli iki aşamadır. Bu dönemlerde köpeğinize nasıl bakacağınız konusunda bilgili olmanız önem arz etmektedir. Köpeğiniz de bu dönemlerden bir tanesindeyse ya da sadece hazır olmak istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin.

Köpeklerde hamilelik

Hamilelik dönemlerinde dişi köpeklerin vücudu ön hazırlık olarak süt salgılamaya başlarlar. Yenidoğanların gelişmeleri için daha çok zamanları varken annelerine bağımlı olurlar. Bu yüzden özel bakıma ve zamana ihtiyaç duyarlar.

Aşağıdaki ipuçlarını mutlaka uygulayın:

Vücut sıcaklıklarını kontrol edin

Yavru köpekler vücut sıcaklıklarını düzgün bir şekilde düzenleyemezler. Bu da onlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu yüzden, yavruları belirli bir vücut sıcaklığında tutmanız gerekir. Vücut sıcaklıklarının çok düşmemesine dikkat edin çünkü soğuk, sindirim sistemini yavaşlatır ve annesinden süt emme içgüdüsünü kaybetmesine neden olabilir.

Bir yavru köpeğin ideal vücut sıcaklığı 33 °C civarıdır. Bu sıcaklık sayesinde düzgün bir şekilde emerler ve sütü sindirirler. Eğer sıcaklık 31-33 °C civarındaysa, süt emerler ancak sindiremezler. Besleyecekseniz yavru köpeğinizin 33 °C veya üstüne ulaşmasına dikkat edin.

Bol su içmelerini sağlayın

Yavru köpeklerin %82’si sudan oluşur. İç vücut sıcaklığı ve su seviyesi sürekli düşer. Bu sebeple, onları nemli bir ortamda tutmaya çalışın. İdeal oran %60’dır. Daha aşağısı dehidrasyona neden olur, fazlası ise bakteri üretimi ile sonuçlanır. Günde birkaç kez vücut sıcaklığını ölçün.

Yedikleri yemeği takip edin

Yeni doğan yavrular, kan şekerlerini düzenleyemezler. Düzgün bir diyete sahip olmaları ve kan şekerlerini kontrol altına almaları için, köpeğinizi sık sık ve ihtiyacı olan besinlerle besleyin.

Olgunlaşmamış bağışıklık sistemi

Yavru köpeklerin annelerinden gelen süte ve antikorlara ihtiyaçları vardır çünkü plasentadan bunları yeterince alamazlar. Yani doğumdan hemen sonra bağışıklık sistemleri tam olgunlaşmamış olur.

Sağlık sorunlarından kaçınmak için evinizdeki hijyen düzeyine aşırı dikkat etmeniz gerekir. Yavru köpekleri temiz, hijyenik bir çevrede tutmalı ve doğar doğmaz ilk olarak anne sütü ile beslenmelerini sağlamalısınız.

Bu noktada sindirim sistemlerinin de tam olarak çalışmadığını söyleyelim. Nişastayı sindiremez ya da yetişkinler gibi dışkılayamazlar.

Hamilelik: Yeni doğanlar ne tür bir süt içmeliler?

Doğduğu andan sütten kesilen ana kadar, yavru köpekler sadece süt içerler. Yani, bütün yavrular sütü aynı şekilde sindirmezler.

Yavru bir köpeğe asla inek sütü vermemelisiniz. Köpek sütünden farklı olan bu süt, yüksek laktoz içeriğinden dolayı yavrularda bağırsak problemlerine neden olabilir. Gereken besin değerlerini içermediği için büyüme sorunlarına da neden olabilir.

Bir sebepten dolayı yavru anne sütü içemezse, bazı sentetik ürünlere başvurabilirsiniz. Çoğu evcil hayvan mağazasında yavru köpek sütü alabilirsiniz; yavrunun temel ihtiyaçlarını karşılar ve sindirim sistemini korur. Ayrıca DHA (dokosaeksaenoik asit) takviyesi de vermelisiniz. Bu yağ asidi köpek sütünde, retinasında ve beyninde bulunmaktadır.

Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilgili son hatırlatma

Tüm bu ipuçlarının genel bilgiler olduğunu unutmayın. Her hayvanın hamileliği ve emzirme döneminin kendine has özellikleri olacaktır. Bunları veterinere anlatmanız gerekir. Size verdiğimiz bilgiler köpeğinizin hamilelik ve emzirme döneminin olabildiğince stressiz geçmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Anne Köpeğe Süt Yapan Yiyecekler.

Emziren köpekler için hangi besinleri önerirsiniz yavru ve anne gelişimi için ? Emzirme işlemi, annenin göğsünden süt gelmesi vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunun artması ve süt bezlerini uyarıp süt salgılanması yoluyla gerçekleşiyor.

Anne sütü nasıl arttırılır ve süt arttırma yolları. Emziren köpekler için hangi besinleri önerirsiniz yavru ve anne gelişimi için ? Beyaz üzüm, süt yapan yiyecekler listesinde ilk sırada yer alıyor. Anne sütü bebekler için dünyanın en harika besinidir, peki anne sütü yapan yiyecekler nelerdir ?

Anne sütünü arttırma ve anne sütü yapan besinler konusunda şu önerilerde bulundu Taze yeşil yapraklı sebzeler gebelikte süt yapan yiyecekler arasındadır.

Hamile ve emzirme dönemindeki köpeklerde hangi mama kullanılmalıdır?

Hamilelik döneminde, yavrular büyüdükçe köpeğin mide hacmi önemli ölçüde küçülür. Bu özellikle hamileliğin son üçte birlik kısmında yani son 20 gün belirgin oranda görülür. Ayrıca, dolaşımdaki hormonlar annenin iştahını azaltabilir Bundan dolayı protein ve enerji değerleri daha yüksek olan ve et içeriği fazlalığıyla daha lezzetli ve besleyici olan yüksek enerjili yavru köpek mamasını kullanmak en uygunu olacaktır. Ayrıca bazen yemeye teşvik etmek için mamayı ıslatmak gerekebilir. Yüksek enerjili yavru köpek maması, ayrıca enerji ihtiyacı 3 kat artan emzirme dönemindeki anne köpekler için süt üretimine yardımcı olması bakımından idealdir. Her iki dönemde de köpekler sık fakat az miktarda beslendiği için mamaya her an erişebilir olmalıdırlar. Ayrıca, her zamanki gibi, yanında bol miktarda temiz ve taze su bulundurulmalıdır.

https://patinolsun.com/