KöpekSamoyed kategorisinde 1 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Samoyed yavru ilanları

Samoyed özellikleri

Samoyed beyaz tüyleriyle girdiği her ortam da ilgiyi üzerine çekecek bir güzelliğe sahiptir. Samoiedskaia Sabaka, Samoyedskaya, Sami, Sammy adlarıyla da tanınırlar. Ağız yapısının yukarı kıvrık köşeleri ona karakteristik “gülümseyen Sammy” ifadesini kazandırmıştır. Sammy güçlü, çevik, zarif ve zarafetli bir ırktır. Çift katmanlı kürküyle soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Kaslı, hızlı ve çevik vücutlarıyla, kızak çekmek ve avcılara yardım etmek onların kolaylıkla ve keyif alarak yaptıkları işlerdendir. Her yaştan insanla iyi anlaştıkları görülür. Samoyed sahibine sadık, iyi huylu, mutlu ve eğlenceli bir aile köpeğidir.

Samoyed Karakter Özellikleri

Samoyed akıllı, nazik, eğlenceli ve ailesine sadık bir köpektir. Sevdiklerine ve ailesine bağlılıkları çok yüksektir. Samoyed ailesine yakın olmak, onlarla birlikte zaman geçirmek ve oyun oynamak ister. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, uzun süre yalnız kaldıklarında olumsuz davranış sergileyebilirler. Bu köpekler sevdikleri ya da rahatsız oldukları durumlarda havlayarak ya da uluyarak, bir nevi konuşuyormuş gibi kendisini ifade eder. Samoyed sevimli halleriyle iyi bir arkadaş ve aile köpeğidir.

Çocuklarla, yabancı kişilerle de iyi anlaştıkları görülür. Utangaç, çekingen yapıları yoktur. İyi eğitildiğinde diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle ilişkileri de iyidir. Herkese karşı sıcakkanlı, sevecen yaklaşır ve yeni arkadaşlıklar kurmayı severler. Saldırgan yanları yoktur ama ailesini, sevdiklerini korumayı bilirler. Çok uyumlu olsalar da köpeğinizi, her ihtimale karşı yabancı kişiler, küçük çocuklar ve evcil hayvanlarla gözetiminiz dışında yalnız bırakmayınız.

Samoyed enerjik ve aktif bir köpektir. Egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak karşılanmalıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak egzersiz yapmaları gereklidir. Aksi halde canları sıkılıp, havlamaya başlayabilir ve farklı olumsuz davranışlar sergileyebilirler. Bu ırk bir şeylerle meşgul olmayı, yürüyüş yapmayı ve gezmeyi severler. Onların gün içerisinde bu ihtiyacını karşıladığınız sürece çok uyumlu ve mutlu olacaklardır. Eğer yoğun çalışıyorsanız, egzersiz ihtiyacı yüksek olan bu ırk sizin için uygun olmayacaktır. Gününüzün önemli bir kısmında ona vakit ayırmanız şarttır.

Güvenlik önlemlerini aldığınız bahçede ve dışarıda onunla yaptığınız aktivitelerde tasma takmalısınız. Av köpeği içgüdüsüyle küçük hayvanları kovalaması, peşinden gitmesi mümkündür. Bu yüzden tasmayla birlikte kontrolün sizde olması gerekir. Kazma, kaçma ve bir şeyleri çiğneme eğilimleri sebebiyle tek başına dışarıda koşuşturmasına izin verilmemelidir.

Eğitim kolaylığı orta seviyededir. Olukça akıllı olan Samoyed’in bir yanı da bağımsız, kendi kararlarını kendi almaya eğimli ve inatçıdır. Bu durumları sebebiyle eğitimlerinde zaman zaman zorluk çıkarabilirler. Onlara karşı sabırlı ve tutarlı yaklaşmalısınız. Ödül mamasıyla ve sıkıcı olmayan, farklı eğitim teknikleriyle eğitim sürecini tamamlayabilirsiniz. Samoyed sahibini seven ve onları memnun etmek isteyen köpekler olduğu için çabanıza karşılık verecektir.

Apartman hayatına uyumlu bir köpektir. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı, canı sıkılmadığı ve uzun süre yalnız kalmadığı sürece havladıkları pek görülmediği için apartman yaşamında sahibini üzmezler. Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılardır. Ancak bahçede veya bir kulübede tek başına yaşamaktan mutsuz olurlar. Bu yüzden onları ailesiyle birlikte, ev ortamında yaşaması gereklidir. Herkese karşı sıcakkanlı olsalar da iyi eğitildiklerinde, sadakati ve uyanık yönleri ön plana çıkarıldığında iyi bekçi köpeği olarak da karşınıza çıkacaktır.

Erken aşamada eğittiğiniz, sosyalleştirdiğiniz köpeğiniz daha iyi huylara sahip olacaktır. Samoyed’in kişilik ve karakterini belirleyen birden çok faktörün yanında yaşadığı ortam, ona gösterilen sevgi ve ilgi de gelişimlerini etkileyecektir.

Samoyed Tarihi

Samoyed köpeği adını Orta Asya’dan göç ederek kuzeybatı Sibirya bölgesine gelen, göçebe yaşayan Samoyed halkından almıştır. Sammy ırkı soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu özellikleri sebebiyle dünyadaki en soğuk bölgede, çalışmaları için yetiştirildiler. Samoyed halkı gıda, kürk ve derisi sebebiyle ren geyiğine bağlıydı. İnsanlar, yiyecek bulabilmek için ren geyiği sürülerine ve taşıyabilmek için köpeklere ihtiyaç duyuyorlardı. Ren geyiği devamlı hareket halindedir ve köpekler de onları bulmak ve sahiplerine getirmek için kullanılmıştır. Sonradan ren geyiğini avlamaktan, geyikleri gütmeye geçilmiştir.

Süreleri hareket ettirmek, gütmek ve Kuzey Kutbu’nda yırtıcı hayvanlardan korunmakta onların görevi olmuştur. Samoyed halkın ihtiyaçlarını karşılayan çalışkanlığıyla öne çıkmıştır. Dayanıklı spitz köpeği Samoyed de kendisine verilen işlerin hepsini başarıyla yerine getirmek için çabalamıştır.

İnsanlar ve Samoyed köpekleri hayatta kalmak için birbirlerine karşılıklı olarak bağlıdırlar. Samoyed köpekleri, sahiplerine teknelerini, kızaklarını çekmekte, ağır yüklerin taşımakta ve avlamalarında yardım ederler. Ailenin bir parçası olan bu köpekler, birlikte çalıştıktan sonra evlerine de birlikte döner ve bir arada yaşarlar. Samoyed, geceleri sahipleriyle aynı çadırda, evde bir arada yatar. Evdeki işlerinden sonuncusu da birlikte yattığı kişileri, sıcak bedeniyle ısıtmaktır. Tüm bunların yanında da sevdiklerini, evini ve sürüsünü koruyan çok iyi bir bekçi köpeğidir.

Samoyedler 1800’lerin sonlarında İngiltere’ye gelmiştir. Ancak İngiltere’ye ithalatı yapılan köpekler günümüzde bilinen, beyaz renkli Samoyed’lerden biraz farklıydı.  Cinsi tanıtmak için İngiltere’ye getirilen köpeklerden birisi Kraliçe İskenderiye’ye sunuldu ve Kraliçe’nin en sevdiği köpeklerinden birisi oldu. Kraliçenin köpeklerinin soyundan gelen Samoyed ırk, modern soyağacında yer almaktadır.

1906 yılında beyaz renkli Samoyed, Rusya’nın Büyük Dükü Nicholas’ın hediyesi olarak ilk kez Amerika’ya geldi. Amerika’ya gelen beyaz renkteki Samoyed köpekleri AKC tarafından tescillendi.

1900’lerin başında, Samoyed ırkı Sir Ernest Shackleton’un Sibirya’dan Antarktika’ya yaptığı meşhur yolculukta kızak takımı içerisinde yer almış ve Güney Kutbu’na ulaşma zaferini yaşamıştır. Daha birçok zorlu görevde yer almış ve kızak takımların bir parçası olmuşlardır. Bu görevler sırasında bir çok zorlukla karşılamış ve sadece en güçlü, formda olan köpekler bu zorlu seferleri tamamlayabilmiştir.

Samoyed ırkının becerikli yönleri, parlak ve gösterişli güzel görüntüsüyle birleşince kısa sürede halkın dikkatini çekmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana popülerliği her geçen gün artarak devam etmiş. Yüzyıllar önce, küçük bir yerde üremiş ve yaşamış olsalar da zamanla ünleri tüm dünyaya yayılmıştır.

Samoyed Fiziksel Özellikler

Vücut

Samoyed güçlü, kaslı ve kompakt bir vücuda sahiptir. Kalın ve çift katmanlı kürküyle, soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Güçlü ve çevik bedeniyle kızak çekici ve av köpekleri olarak çeşitli görevlerde çalışmıştır. Beyaz tüyleri, gülümseyen yüzü ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptirler.

Kafa

Kafa yapısı geniş, kama şeklinde ve hafif taçlıdır. Kama şeklindeki başı, erkek Samoyed köpeğinde dişilerden daha belirgin bir fırfırla çevrilidir. Hafif çekik gözleri, koyu kahverengi ve siyah renktedir. Ağız yapısı köşesinden kıvrılmış şekliyle onlara gülümseyen bir ifade vermektedir. Namlu, buruna doğru sivrilen yapıdadır ve kafa büyüklüğüyle orantılıdır. Burunları siyah, kahverengi veya ciğer renklerinde olabilir. Samoyed’in gülümseyen ağız yapısını tamamlayan dudakları, siyah renktedir. Güçlü çenesi makas ısırığında buluşmaktadır.

Kulaklar

Samoyed ırkının kulakları dik, üçgen şeklinde ve uçları hafif yuvarlak yapıdadır. Baş bölgesindeki fırfırların uzunluğuna bağlı olarak sadece uç kısımlarının gözüktüğü köpeklerde vardır.

Gözler

Badem şeklinde, derin yapılı ve kahverengi, siyah renkteki belirgin gözlere sahiptir. Gözlerinin çevresinde, koyu renkli geçiş görülür. Gözün etrafındaki koyu sürmeler Samoyed’in gözlerine çekik bir yapı katar. Nadir de olsa bu ırkın mavi gözlü olan türleri de vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Samoyed köpekleri, sağlam ve kaslı bacaklara sahiptir. Zorlu arazilerde, hızla koşabilecek ve kızak çekecek güçte kaslı bacakları vardır. Ayakları yere düz basar. Bacaklarından ayaklarına doğru da tüylü yapısı devam eder.

Kuyruk

Samoyed, orta uzunlukta ve sırtına doğru kıvrılan bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğu da tüm bedeni gibi yoğun tüylüdür.

Tüy

Çift katmanlı, sıkı ve kalın bir kürke sahiptirler. Kürk yapısı kısa, yumuşak ve kalındır. Dış katmanda uzun ve yoğun tüyleri vardır. Üst katman düz ve yumuşak, alt katman ise kalın (yünlü) tüylerden oluşur. Dalgalı, kıvırcık tüyler görülmez. Erkeklerin kürk yapısı, dişilerden daha boldur. Boyun ve omuz bölgesinden başlayan, kafasının etrafında yoğunlaşan tüyleri fırfır olarak adlandırılmıştır. Erkeklerin dişilere göre daha yoğun fırfıra sahip oldukları görülür.

Renk

Samoyed’in kürk rengi genellikle saf beyazdir. Bu rengin dışında sarı, bisküvi ve krem renkleri de görülmektedir. Beyaz tüylerinin üzerinde nadir de olsa hafif kahverengi lekeler ve desenler de olabilir. Ancak yarışmaların, köpek gösterilerinin aranan ve vazgeçilmez köpeği saf beyaz renkli Samoyed cinsleridir.

Samoyed Bakım

Samoyed’in alt katmanı kalın ve yünlü, üst katmanı ise yumuşak ve düz özelliktedir. Bu özellikleriyle çift katmanlı kürkü her zaman özenli bakım ister. İnsanları büyüleyen güzellikteki tüyleri kendisine hayran bıraktığı gibi bakımıyla da göz korkutabilir. Tüy dökülmesi ve bakım ihtiyacı birçok cinse göre biraz fazladır. Bu zorluk, eşiz güzelliğin bir bedeli olarak görülebilir.

Normal bakım rutininde haftada 2-3 kez tüylerini taramanız ve fırçalamanız gerekir. Ancak yılda iki kez, mevsim geçişlerinde artan tüy dökülmesi sebebiyle her gün düzenli tarama işlemi yapmanız şarttır. Bu şekilde hem tüy dökülmesini kontrol altında tutarsınız hem de tüylerin karışmasını engellemiş olursunuz. Bunun yanında profesyonel tüy bakımına, tıraşlanmaya da ihtiyaçları olacaktır. Samoyed köpeklerinin sahiplerinin bakım konusunda bilmeleri gereken bir diğer detayda yoğun tüy dökmeleri sebebiyle, evinizi her gün süpürmeniz gerekebileceğidir.

Çamura bulaşmadığı, kirli yerlere girip çıkmadığı sürece iki ayda bir kez yıkanması yeterlidir. Banyo sırasında köpeğinize uygun şampuan kullanmalı ve duş sonrasında iyi kurulamaya özen göstermelisiniz. Tırnaklarını haftalık olarak kontrol etmeli ve üç ila dört haftada bir kez ya da gerektiğinde kesmelisiniz. Uzun veya kırılmış tırnaklar köpeğinizin canını yakabilir bu yüzden ihmal etmemelisiniz.

Ağız ve diş sağlığı için haftada iki, üç kez dişlerini fırçalamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında kulak, göz, burun ve cilt bakımlarını haftalık olarak yapmalı ve herhangi bir farklı durum görürseniz veterinere danışarak bilgi almalısınız. Sağlıklı yaşamaları için yapacağınız bakımlar ve takipler çok önemlidir.

Samoyed Beslenme

Samoyed, hazır köpek mamaları ve veterinerin onay verdiği, evde hazırlanmış yiyecekleri tüketebilirler. Yediklerinin onların sağlığına uygun, yüksek kaliteli ve besleyici yiyecekler olması çok önemlidir. Köpeğinizin yiyeceği miktar yaşına, boyuna gün içindeki aktif durumuna göre belirlenmektedir. Kilo almaya ve genetik bazı rahatsızlıklara yatkınlığı sebebiyle beslenmesine ekstra dikkat edilmelidir. Orta büyüklüğü sahip ırklar için Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi kaliteli markalarından, yüksek kaliteli köpek maması alabilirsiniz.

Samoyed köpeğini yavruluk döneminde beslenmesine dikkat etmelisiniz. Samoyed ırkı 4. ve 7. Ay arasında oldukça hızlı büyürler. Bu hızlı büyüme kemik rahatsızlıklarına ve yaralanmaya sebep olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için beslenmesinde düşük kalorili ve yüksek kaliteli mamalar tüketmeleri ve gelişimlerinin normal seyrinde ilerlemesi sağlanmalıdır.

Samoyed ırkının günlük beslenme ihtiyacını karşılamak için 1.5 – 2.5 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğüne bölerek vermeniz yeterlidir. Bu ölçü Samoyed ırkı için genel bir orandır. Köpeğinizin hamile, yavru, yaşlı ve çok çalışan 7 yaş üzerinde bir Samoyed olması farklı farklı beslenme ihtiyaçlarını gerektirecektir. Bunun içinde farklı değerlere, içeriklere sahip mamalardan farklı miktarda yemeleri uygun olacaktır.

Beslenme konusunda daha detaylı ve kesin bilgiler için veterinerinizden destek alabilirsiniz. Köpeğinizi tanıyan, alerjen durumunu, sağlığını ve ihtiyaçlarını sizinle birlikte, yakından takip eden veterineriniz gerekirse beslenme ve diyet programı hazırlayabilir. Yediği yiyecekler kadar Samoyed’in günlük olarak yeterli miktarda taze su tüketmesini de sağlamayı unutmayın.

Samoyed Egzersiz

Samoyed ırkı aktif, enerjik bir köpektir. Düzenli olarak her gün yürüyüşe, koşuya ve oyun oynamaya ihtiyaç duyar. Günlük egzersizlerini, yürüyüşlerini ve daha birçok aktiviteyi ailesiyle yapmak ister. Yalnız başına bir şeyler yapmayı sevmezler. Tek başına egzersiz yapmasını, oyun oynamasını beklemeniz onları mutsuz eder. Karlı havalarda, onunla birlikte dışarı çıkmanız ve oyunlar oynamanız onları çok mutlu eder.

Egzersiz ihtiyacı karşılandığı sürece apartman dairesinde yaşayabilirler. Ancak daha rahat ve özgür olacakları ortam bahçeli bir evdir. Büyük çitlerle kaplı güvenlik önlemleri alınmış, özgürce dolaşabileceği ve egzersiz yapabileceği orta büyüklükteki bir bahçe onlar için yeterli olacaktır. Apartman yaşamında da orta büyüklüğe sahip bir evin, geniş odasında kalmaları gereklidir.

Dışarıda yapılan egzersizlerde tasmasız gezdirmemelisiniz. Sürü gütmeyi, koşmayı ve özgürce dolaşmak için kaçmayı çok severler. Bu dürtülerini en iyi tasma ile hâkimiyetin sizde olması sayesinde önleyebilirsiniz. Gün içerisinde ihtiyaçlarını karşılamak için iki kez onları dışarı çıkarmalısınız. Günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak için yapacağınız 60 dakikalık aktiviteler ya da 1,5- 2 kilometrelik uzun yürüyüşler onlar için yeterli olacaktır.

Samoyed ırkının yavruluk döneminde hassas ve gelişmekte olan eklem sağlığı için kesinlikle sert zeminde oyun oynamasına, sıçramasına müsaade etmemelisiniz. Bunun yanında en az iki yaşına gelene kadar kızak çekmesi, ağır yükler taşımasına da izin verilmemelidir. Çimlerde, yumuşak zeminlerde koşup oynaması ideal olanıdır.

Soğuk havalara karşı çok dayanıklı ancak sıcak havalara karşı da bir o kadar hassastırlar. O yüzden egzersiz için seçeceğiniz zaman dilimleri önemlidir. Aşırı sıcak havalarda dışarıda çok yorulmayacağı egzersizler yaptırmalı ve yüksek seviyeli egzersizlerden kaçınılmalısınız. Sıcak havalarda sabahın erken saatleri veya akşam serinliği onlar için ideal zamanlardır.

Samoyed Eğitim

Samoyed, erken yaşta eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır. Ev eğitimi yöntemi yavaş ilerleyeceği için, daha çok kafes eğitimi tercih edildiği görülür. Ancak bu eğitimlerin kesinlikle sert ve yıkıcı olmaması gereklidir. Onlar sahibinden ilgi, sevgi ve övgü görmek ister ve bu şekilde olursa eğitimlerine daha çok ilgi gösterirler. O yüzden pozitif pekiştirmelere başvurarak, sıkıcı olmayan, canlı ve farklı eğitim metotlarını uygulamalısınız.

Samoyed sahibini memnun etmek isteyen bir köpek olduğu için, sizin çabanıza kısa sürede cevap verecektir. Sahibiyle kurduğu bağın gücüne bağlı olarak, eğitimi kolay ya da zor geçer. Onların bağımsız ve inatçı yanları ortaya çıktığında göstereceğiniz sabırla, tutarlılıkla başarıya ulaşacaksınızdır. İtaat eğitimi, tuvalet eğitimi ve alan koruma eğitimi onların yavruluk döneminde ilk öğrendikleri şeylerdir. Samoyed İlgili ve onu seven bir sahiple, eğitimlere heyecan ve mutlulukla katılır. Başarmak için çaba gösterirler.

Samoyed, eğitim adı altında bir yerde tek başına bırakılmamalıdır. Bu onların eğitiminde ilerlemeye değil gerilemeye neden olur ve yıkıcı davranışlar sergiledikleri görülebilir. Sahibinden uzak ve yalnız kalmak onları olumsuz etkiler. Sevgi ve ilgi isteyen akıllı köpeğiniz, sizinle kurduğu sıkı bağ ile birlikte iyi bir yetişkin köpek olacaktır.

Samoyed Sağlık

Samoyed ırkı genel olarak sağlıklı köpeklerdir. Ancak genetik olarak bazı rahatsızlıklara eğilimleri vardır. Bu yüzden sorumlu yetiştiriciler tarafından kalça displazisi, Patella Luksasyonu, diyabet, cilt alerjileri, Samoyed Kalıtımsal Glomerülopati, kalp rahatsızlıkları, Subvalvüler Aort Stenozu ve glokom, Progresif Retinal Atrofi (PRA) gibi göz hastalıklarına karşı sağlık durumları için stokları test edilmelidir. Bunun yanında kişisel bakımına özen göstermeniz, egzersiz yaptırmanız ve iyi beslenmesini sağlamanızda sağlıklarını önemli derecede etkileyecektir. Samoyed, düzenli olarak ve gerekli görüldüğünde veterinere, kontrole götürülmeli ve sağlık taramaları yapılmalıdır.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Göz Doktoru Değerlendirmesi
  • Kalça Değerlendirmesi
  • PRA Optigen DNA Testi
  • Kalp Muayenesi
  • RD/OSD DNA Testi

2023 Samoyed Yavru Fiyatları

2023 Güncel Samoyed ortalama yavru fiyatları 3,000 TL ile 6,000 TL arasında değişmektedir. Çok eski zamanlardan bu yanan Sibirya da yaşamaktadır. Aktif olan köpek dayanıklı ve güçlüdür. Duygulu, sadık, nazik, sakin ve vakur bir cinstir. Bir kişiye bağlandığı zaman uyum sağlayabilen bir hal alır. Asla sorun ve sıkıntı çıkarmaz. Ama gereken durumlarda saldırgan olabilirler. Güzel tüyleri beyazdır. Düzenli olarak yıkanmaları ve fırçalanmaları gerekir.Samoyed yavru köpek fiyatları, PetShop’tan satılık dişi erkek kaç lira, Sibirya Mavi gözlü Samoyed ilanları beyaz, sarı, white & biscuit, krem rengi çeşitleri ortalama fiyat aralığı nedir anlatılıyor. İlan üretici bilgisi hakkında sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Samoyed Yavru ilanları

https://patiilan.com/17794/samoyed

https://patinolsun.com/